Náhradné nájomné bývanie
Žiadatelia, ktorým bol právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu a ktorí sú zapísaní v zozname žiadateľov, majú zákonný nárok ostať v reštituovaných bytoch do doby, pokým im mesto poskytne bytové náhrady. Vlastníci bytov majú takisto zákonnú povinnosť akceptovať nájomcov bytov do doby poskytnutia bytovej náhrady a nemôžu ich bezdôvodne vysťahovať.
Aktuálne hlavné mesto začalo s odovzdávaním prvých náhradných nájomných bytov, ktoré boli zrekonštruované na jeho náklady.
Hlavné mesto má rozpracované aj ďalšie projekty, na základe ktorých bude môcť byť splnená povinnosť zabezpečenia bytových náhrad podľa zákona č. 260/2011 Z. z.
Hlavné mesto vie poskytnúť tým žiadateľom, ktorým bol právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu a ktorí majú existenčné problémy v reštituovaných bytoch, dočasné umiestnenie v zariadeniach pre seniorov zriadených hlavným mestom. V takomto prípade je možné kontaktovať Kanceláriu prvého kontaktu - Front Office na prízemí Magistrátu hlavného mesta SR.
Touto problematikou a konkrétnymi podnetmi sa prioritne zaoberajú pracovníci Oddelenia nájomného bývania, správy a inventarizácie majetku.
Hlavné mesto je zo zákona č. 260/2011 Z. z. povinné poskytnúť náhradné nájomné bývanie tým žiadateľom, ktorým bol právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu - náhradný nájomný byt. Hlavné mesto má zákonnú povinnosť od 1.1.2017 vyplácať vlastníkom reštituovaných bytov rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným (ďalej len „kompenzácia“), a to až do poskytnutia bytovej náhrady oprávneným žiadateľom.
Základným podkladom pre priznanie nároku na kompenzáciu je znalecký posudok, vypracovaný znalcom z odboru stavebníctva. Hlavné mesto od žiadateľov požaduje aj to, aby k žiadosti o kompenzáciu pripojili podklady, ktoré dostatočne preukážu odôvodnenosť ich nároku na vyplácanie kompenzácie (údaje o stave bytu, aktuálnej výške nájmu uhrádzaného nájomcom - regulovaného nájomného, výpisy z bankového účtu, a pod.).
Zoznamy žiadateľov, ktorým bol v zmysle zákona č. 260/2011 Z. z. právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu a ktoré vedie hlavné mesto SR Bratislava podľa § 9 ods. 8 v spojení s § 5 ods. 6 zákona č. 260/2011 Z. z.
UPOZORNENIE: V zozname sú zverejnené všetky Rozhodnutia o priznaní nároku na bytovú náhradu – náhradný nájomný byt, ktoré nadobudli právoplatnosť a ktorým bolo primátorom Hlavného mesta SR Bratislavy pridelené záväzné poradové číslo formou písomného Potvrdenia.
Zoznam žiadateľov o 2 izbove byty marec 202
Zoznam žiadateľov o 1 izbové byty - marec 2022
Zoznam sa priebežne upravuje v súlade s aktuálnym skutkovým a právnym stavom.
Hlavné mesto v zmysle zákona rozhoduje o priznaní, resp. nepriznaní nároku na bytovú náhradu. Konanie sa začína podaním žiadosti, ktorej prílohou je aj deklarácia majetku. Osobitný právny predpis - Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR č. 326/2011 Z. z. stanovil vzory pre podávanie žiadostí, predbežných žiadostí, deklarácie majetku žiadateľa a deklarácie majetku spoločne posudzovanej osoby.
Príslušné tlačivá nájdete tu
Informácia o podaných žiadostiach o poskytnutie dotácie na obstaranie náhradných nájomných bytov, pozemku a technickej vybavenosti podľa zákona č. 261/2011 Z.z. o poskytovaní dotácií na obstaranie náhradných nájomných bytov v znení zákona č. 134/2013 Z.z., podanej na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v marci 2016.
Uznesenia mestského zastupiteľstva týkajúce sa témy náhradného nájomného bývania.
Nie, lehota na podanie žiadosti uplynula 30.4.2013. Výnimkou sú len prípady, v ktorých je vedený súdny spor o dom, v ktorom sa reštituovaný byt nachádza.
V prípade súdneho sporu o určenie vlastníctva domu, o prechode nájmu alebo výmene bytu, môže dať prenajímateľ (vlastník bytu/bytového domu) alebo nájomca výpoveď z nájmu reštituovaného bytu do dvoch mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia súdu. V tomto prípade je nájomca oprávnený podať žiadosť o pridelenie náhradného nájomného bytu do dvoch mesiacov od doručenia výpovede nájmu bytu, inak jeho nárok na poskytnutie bytovej náhrady zanikne.
V akom štádiu je výstavba náhradných nájomných bytov?
Súčasné vedenie hlavného mesta ihneď od svojho nástupu začalo podnikať kroky potrebné na zabezpečenie náhradných nájomných bytov a zriadilo špeciálnu pracovnú skupinu, ktorá sa pod vedením riaditeľa Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy aktívne venuje riešeniu danej problematiky. O pomoc pri zabezpečení bytových náhrad mesto požiadalo verejné a súkromné inštitúcie, mestské časti a takisto aj potenciálnych partnerov.
Podľa záväzných zoznamov aktuálne začíname s odovzdávaním prvých náhradných nájomných bytov, ktoré boli zrekonštruované na náklady Hlavného mesta SR Bratislavy. Realizáciu ďalších projektov, ktoré sú v rôznych štádiách prípravy a rozpracovanosti, aktívne komunikujeme s novým vedením s Ministerstva dopravy a výstavby SR s cieľom efektívneho vyriešenia problematiky náhradných nájomných bytov.
Čo v prípade, že mesto nezabezpečilo obstarať náhradné nájomné byty do konca roka 2016?
V tomto prípade má Hlavné mesto zákonnú povinnosť zaplatiť každý mesiac vlastníkovi reštituovaného bytu sumu rovnajúcu sa rozdielu trhového mesačného nájomného a regulovaného mesačného nájomného, vypočítaného podľa § 4 ods. 1 zákona č. 260/2011 Z. z. až do poskytnutia bytovej náhrady. Povinnosť žiadateľa platiť nájomné tým nie je dotknutá. (Tento nárok si uplatní prenajímateľ/vlastník reštituovaného bytu od obce písomnou žiadosťou; prílohou žiadosti sú podklady preukazujúce odôvodnenosť výšky nároku.)
Čo to znamená pre žiadateľov, ktorým od 1.1.2017, nebola pridelená bytová náhrada?
Dotknutí žiadatelia, ktorým bol právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu, majú právo zostať bývať aj naďalej v reštituovaných bytoch až do času, kým im mesto neposkytne náhradné nájomné byty.
Aké nájomné budú platiť žiadatelia od 1.1.2017?
Žiadatelia o náhradné nájomné bývanie budú aj naďalej platiť regulované nájomné tak ako doteraz. Hlavné mesto má zároveň povinnosť doplácať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným vlastníkom reštituovaných bytov.
Môže vlastník nájomcu z reštituovaného bytu od 1.1.2017 vysťahovať?
Nie, vlastník nemôže bezdôvodne vysťahovať nájomcu, ktorému bol právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu do doby kým mu hlavné mesto neposkytne bytovú náhradu. Táto povinnosť mu vyplýva zo Zákona 260/2011 Z.z.
Aké mám možnosti v prípade, že mám existenčné problémy v reštituovanom byte (zlé sociálne podmienky)?
Hlavné mesto vie poskytnúť tým žiadateľom, ktorým bol právoplatne priznaný nárok na bytovú náhradu, a ktorí majú preukázateľné existenčné problémy v reštituovaných bytoch, dočasné umiestnenie v zariadeniach pre seniorov zriadených hlavným mestom. V takomto prípade je možné kontaktovať Kanceláriu prvého kontaktu - Front Office na prízemí Magistrátu hlavného mesta.
Čo sa stane s nárokom na poskytnutie náhradného nájomného bytu, ak žiadateľ zomrie?
Keď žiadateľ, ktorému bol priznaný nárok na jednoizbový náhradný nájomný byt zomrie, Hlavné mesto SR Bratislava rozhodne o zániku nároku - zastaví konanie v zmysle Správneho poriadku a podľa § 10 zákona č. 260/2011 Z. z. a vyčiarkne ho zo zoznamu, zverejneného na webovom sídle. To isté platí v prípade, ak zomrú obidvaja žiadatelia v prípade nároku na dvojizbový náhradný nájomný byt.
V akom poradí bude mesto prideľovať náhradné nájomné byty žiadateľom?
Hlavné mesto bude prideľovať náhradné nájomné byty v takom poradí, v akom sú zapísaní žiadatelia v zoznamoch žiadateľov. Zoznamy sú zverejnené na stránke hlavného mesta v sekcii Náhradné nájomné bývanie a sú pre mesto podľa zákona č. 260/2011 Z. z. záväzné.
Môže žiadateľ odmietnuť náhradné nájomné bývanie, ktoré mu poskytne hlavné mesto?
Áno, z dôvodov stanovených v zákone: poskytnutú bytovú náhradu môže žiadateľ odmietnuť, ak nespĺňa všeobecné technické požiadavky na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie podľa osobitného predpisu a žiadateľ o poskytnutie takej bytovej náhrady obec požiadal v žiadosti, (vozíčkar a pod.) nie je v súlade s § 5 ods. 6, (počet miestností) nie je v stave spôsobilom na jej riadne užívanie a neumožňuje plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu.
V týchto prípadoch mesto odstráni nedostatky, pre ktoré žiadateľ odmietol bytovú náhradu, alebo poskytne žiadateľovi vyhovujúcu bytovú náhradu. Žiadateľ, ktorý odmietne poskytnutú bytovú náhradu z iných dôvodov - podľa § 10 ods. 3 písm. b) zákona č. 260/2011 Z. z., stráca nárok na poskytnutie bytovej náhrady
Môže žiadateľ, ktorému bude náhradný nájomný byt poskytnutý tento byt aj odkúpiť?
V zmysle zákona č. 260/2011 Z.z., je povinnou náležitosťou Zmluvy o nájme náhradného nájomného bytu aj predkupné právo nájomcu podľa osobitného predpisu (§ 16 zákona č. 182/1993 Z.z. o prevode vlastníctva bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov).
Na koho sa môžem obrátiť v prípade osobitných otázok a podnetov?
Žiadatelia a reštituenti náhradných nájomných bytov môžu potrebné informácie získať v kancelárii prvého kontaktu - Front Office na prízemí bratislavského magistrátu. Riešenie konkrétnych podnetov budú v spolupráci s príslušnými odbornými útvarmi Magistrátu prioritne zabezpečovať pracovníci Oddelenia nájomného bývania a správy a inventarizácie majetku.
Hlavné mesto s cieľom lepšej informovanosti zabezpečilo pre reštituentov a žiadateľov náhradných nájomných bytov aj online komunikáciu prostredníctvom e-mailovej adresy [email protected], kde im poverený odborný zamestnanec bude odpovedať na ich otázky a podnety.
Komu bude hlavné mesto od 1. januára 2017 vyplácať kompenzáciu, keď ešte neposkytlo žiadateľovi náhradný nájomný byt?
Mesto je povinné zaplatiť každý mesiac sumu, rovnajúcu sa rozdielu trhového mesačného nájomného a regulovaného mesačného nájomného (t. j. kompenzáciu), a to až do poskytnutia bytovej náhrady v prospech prenajímateľa/vlastníka reštituovaného bytu.
Ako sa bude vypočítavať výška kompenzácie?
Podľa zákonnej úpravy má byť kompenzácia na jeden kalendárny mesiac stanovená vo výške rozdielu trhového mesačného nájomného a regulovaného mesačného nájomného. Keďže zákon ďalšie podrobnosti nestanovil, pri určovaní výšky trhového mesačného nájomného bude hlavné mesto postupovať podľa usmernenia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré odporučilo, aby trhové mesačné nájomné v každom konkrétnom prípade určil súdny znalec z príslušného odboru.
Pomoc
Hlavné mesto SR Bratislava s cieľom zefektívnenia komunikácie a získania aktuálnych informácií zriadilo pre žiadateľov a reštituentov náhradných nájomných bytov viaceré možnosti prístupu k informáciám.
- Žiadatelia a reštituenti náhradných nájomných bytov môžu každú stredu v čase od 9:00 h - 11:00 h získavať informácie o stave zabezpečenia bytových náhrad v kancelárii prvého kontaktu na bratislavskom magistráte. Informácie či riešenie každého podnetu budú poskytovať odborní zamestnanci magistrátu prostredníctvom povereného odborného zamestnanca.
- Žiadatelia a reštituenti môžu tiež využívať online komunikáciu prostredníctvom e-mailu: [email protected].