Pes bratislavský

Aby sme v našom meste všetci, tak psy a psíčkari, ako aj nepsíčkari mohli spolu spokojne žiť, musíme sa vzájomne rešpektovať. Preto ďakujeme všetkým vám, zodpovedným psíčkarom, že po svojom psíkovi vždy upracete, že psíka nevodíte tam, kde to je zakázané, že poskytujete svojmu psíkovi starostlivosť a lásku a že popri tom všetkom rešpektujete potreby iných.
Rozumieme, že starostlivosť o psíka v meste je veľká výzva, preto chceme aj na tejto stránke pomôcť všetkým psíčkarkám a psíčkarom zorientovať sa v základných pravidlách spojených so starostlivosťou o toho svojho psa bratislavského.
Toto je, samozrejme, len začiatok. Aj na základe vašich tipov, otázok a podnetov, ktoré zašlete na [email protected], budeme môcť lepšie prispôsobiť naše mesto potrebám psíkov a psíčkarov.
Ďakujeme, že si po svojom psovi zakaždým upracete
Ďakujeme, že po svojom psovi bratislavskom upratujete. Skutočne. Nezodpovední psíčkari robia naše mesto nielen škaredším, ale svojím nekonaním prispievajú aj k mnohým zdravotným rizikám. Navyše, ak po svojom psíkovi neupracete, hrozí vám pokuta až do výšky 65 eur.
Kam môžete vrecúška vyhodiť? Primárne do košov na to určených, ale v prípade, že tento typ koša nie je nablízku, pokojne aj do košov na zmiešaný odpad.
Tip od psíčkarov pre psíčkarov
Vezmite si so sebou na prechádzku jedno vrecúško navyše. Prečo? Aj vám sa určite niekedy stalo, že bola tma, alebo vám pes niekam odbehol, alebo snežilo, alebo ste jednoducho práve nemali so sebou vrecúško a po svojom psovi ste, bohužiaľ, neupratali. Vždy je možnosť “karmu” si napraviť, napríklad aj uprataním po inom psíkovi. To je psíčkarska solidarita!
Ďakujeme, že nevodíte svojho psa tam, kde je to nevhodné, alebo úplne zakázané
Pravidlá voľného pohybu, teda pohybu bez vôdzky, sú v mestských častiach rôzne. V zásade však odporúčame voľný výbeh psa bratislavského predovšetkým na miestach, ktoré sú na to vyhradené. Tieto miesta sú v každej mestskej časti viditeľne vyznačené. Aj tu však platí, že je potrebné mať svojho psíka pod dohľadom. A aby ste na tieto miesta chodili s radosťou, nezabúdajte aj tu po svojich psíkoch upratať.
Jednotlivé mestské časti všeobecne záväznými nariadeniami vymedzujú aj také miesta, kde je vstup so psom zakázaný úplne. Zákaz vstupu so psom musí byť na týchto miestach viditeľne označený. Vstup so psom je zakázaný najmä na detské ihriská, pieskoviská, cintoríny.
Na tomto mieste čoskoro nájdete mapu, ktorá vám pomôže zorientovať sa v tom, kde v Bratislave sa nachádzajú venčoviská a ktorým miestam sa so psíkom naopak musíte vyhnúť. Bližšie informácie o pravidlách jednotlivých mestských častí nájdete zatiaľ na jednom mieste TU.
A ako je to s pohybom psov v lesoch či v prostriedkoch MHD?
Na území mestských lesov sa podľa zákona môžete so psíkom pokojne poprechádzať, ale len na vôdzke. Prečo je to tak?
Dôvodom je predovšetkým bezpečnosť, a to tak lesnej zveri, ako aj návštevníkov lesa a samotných psíkov. Zvlášť dôležité je dodržiavať toto pravidlo na nástupných bodoch s vysokou koncentráciou návštevníkov (Partizánska lúka, Kamzík, Horáreň Krasňany).
Tiež upozorňujeme, že v prostriedkoch MHD musia byť psíky držané na krátkom vodidle, aby neobťažovali iných cestujúcich a majú povinný náhubok.
Pri preprave psíka, ak nie je v taške, alebo malej schránke, je potrebné označiť si zľavnený 15-min. cestovný lístok, ktorý platí 3 hodiny vo všetkých zónach IDS BK.
Ďakujeme, že svojmu psovi doprajete plnú a kvalitnú starostlivosť
To, že má psík osobitný význam a hodnotu, je pre každého psíčkara samozrejmosťou. Dobrou správou je, že špeciálne postavenie zvierat je upravené už aj v Občianskom zákonníku a je chránené aj Trestným zákonom.
Preto ďakujeme, že doprajete svojmu psovi dostatok pohybu. Psík potrebuje minimálne raz denne ísť na prechádzku - nielen kvôli venčeniu, ale aj preto, aby si mohol pes vychutnať skúmanie a spoznávanie nového prostredia. Venčenie psíkovi doprajte viackrát denne.
Nezabúdajte na to, že psy sú spoločenské zvieratá a je pre ne dôležitý aj kontakt s ľuďmi. Tak doprajte sebe aj svojmu psovi dostatok spoločne stráveného času. Je to relax pre vás aj pre psa.
No a, samozrejme, musia mať psy dostupnú vodu a dostatok plnohodnotnej stravy primeranej druhu a veku psíka. Je dôležité myslieť pritom aj na to, že mnohé potraviny môžu psíkovi uškodiť. Je známe, že čokoláda je pre psíky veľmi nebezpečná. No akým ďalším bežným potravinám sa treba vyhnúť? Vášmu psíkovi môže vážne uškodiť avokádo, hrozno, citrusy, cibuľa, cesnak, kofeín, huby a tiež paradajky.
Ďakujeme, že so svojím psom rešpektujete majetok a potreby druhých
Tak, ako nám, psíčkarom, záleží na tom, aby nášho psíka nikto neohrozoval, napríklad rýchlou jazdou na bicykli, alebo pohodenými odpadkami, tak aj my, psíčkari, musíme myslieť na iných a tiež na to, že konanie nášho psíka je naša zodpovednosť.
Preto ďakujeme, že svojho psa bratislavského vychovávate k tomu, aby bol šťastným a veselým psom, ktorý neobťažuje druhých a neničí cudzí majetok.
V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že aj z vášho poslušného psíka môže mať niekto strach, alebo že niekomu prekáža, keď ho váš psík kamarátsky ovoniava. Musíme jednoducho rešpektovať osobný priestor druhých. To platí aj pri stretnutí s ďalšími psíčkarmi - napríklad predtým, ako cudzieho psíka pohladkáte, pamätajte na psíčkarsku slušnosť a spýtajte sa, či je to v poriadku.
V prvom rade zabráňte opakovanému útoku.
Následne bezodkladne poskytnite potrebnú pomoc primeranú zraneniu a privolajte políciu a záchrannú službu (v prípade vážneho poranenia je, samozrejme, povinné poskytnutie prvej pomoci).
Podľa zákona ste v takejto situácii povinný oznámiť svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu poranenej osobe. Okrem toho ste povinný zabezpečiť veterinárne vyšetrenie svojho psa na prvý, piaty a štrnásty deň od poranenia a potvrdenie o tomto vyšetrení bezodkladne doručiť poranenému. A v prípade akejkoľvek zmeny zdravotného stavu psíka, túto zmenu bezodkladne nahláste veterinárnemu lekárovi.
Ak váš pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ste povinný túto skutočnosť nahlásiť na miestnom úrade mestskej časti, v ktorej je pes evidovaný. Pes, ktorý pohrýzol človeka alebo zviera, bez toho, že by bol k tomu vyprovokovaný, je automaticky považovaný za nebezpečného psa. Takýto pes je označený žltou známkou a musí byť na verejnosti vedený s náhubkom.
V prípade, že ako majiteľ, alebo ten, čo psa vedie, nezabránite útoku psa na človeka alebo na zviera hrozí vám pokuta vo výške 165 EUR a v prípade vážneho zranenia ide dokonca o trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti, za ktorý hrozí trest 6 mesiacov až 3 roky.

Kúpili sme si psíka. Čo teraz?
Návod pre začiatočníkov - krok za krokom, labka za labkou.
- V prípade potreby psíka veľmi opatrne očistite.
- Dajte psíkovi čas na to, aby identifikoval svoje nové “teritórium”, teda váš byt, dom či dvor a adaptoval sa. Pokojne aj dva dni.
- Už od prvých dní však psíka vyskúšajte nechať aspoň na pol hodinku samého, aby si navykol na prirodzene slušné správanie, aj keď práve nie ste doma.
- Následne sa choďte so psíkom prihlásiť k veterinárovi. Je vhodné, aby pri tomto prvom stretnutí veterinár nevykonával žiadne úkony, len ponúkol psa maškrtou. Vytvorí sa tak prvá pozitívna skúsenosť s lekárom a pes bude tak v budúcnosti kliniku navštevovať s menšími obavami. Na tomto stretnutí je vhodné zapísať sa do databázy a dohodnúť termín očkovania a odčervenia.
- Čo by ste vášho psíka mali naučiť ako prvé? Váš pes bratislavský by si mal navyknúť na svoje meno. Dunča, Tiffany, Zoru alebo Azora oslovujte spočiatku menom čo najčastejšie a hlavne pri príjemných situáciách (prechádzka, kŕmenie, hra). Dajte si záležať na tom, aby psík z vášho hlasu cítil, ako sa z neho tešíte. Uvidíte, že šteniatko tak rýchlo spozornie, keď začuje svoje meno.
- S veľkým psom prichádza veľká zodpovednosť. Veľká zodpovednosť je však potrebná už aj pri malom šteniatku. V prvých dňoch sa preto pokúste vyhradiť si na psíka čo najviac času, dokonca sa odporúča zobrať si dovolenku. Spočiatku podnikajte so psíkom len krátke prechádzky do blízkeho okolia. Snažte sa s psíkom byť čo najviac sami a dbajte na jeho bezpečnosť - chráňte ho pred inými psami, ktoré by ho mohli pri hre zraniť, alebo nakaziť.
- Postupne učte svojho psíka zvykať si na obojok a vôdzku. Ako na to? Skúste napríklad pri hre alebo tesne pred kŕmením vášmu psíkovi nenápadne vložiť na krk obojok. Buďte vynaliezaví a odpútajte pozornosť šteniatka od tejto novinky zábavou. Nebojte sa, so zvykaním si na obojok sú problémy len zriedkavé.
- Psíky si často horšie ako na obojok zvykajú na vôdzku - vzpierajú sa obmedzeniu pohybu, ktoré vôdzka prináša. Pre začiatok preto odporúčame vôdzku nedržať. Pokojne nechajte psíka zvyknúť si na ňu tak, že ho necháte vôdzku najprv skúšobne doma za sebou ťahať len “naprázdno” a až postupne sa pokúste uchopiť vôdzku. Psík sa bude vzpierať, no pamätajte, že naučiť ho na vôdzku môžete najefektívnejšie vlastnou trpezlivosťou a nie silou. A len čo naučíte svojho psa bratislavského na vôdzku, môžete sa vydať za dobrodružstvom na dlhšiu prechádzku.
- Aby ste si bez problémov užili so svojím psom bratislavským prechádzky mestom či výlety v prírode, odporúčame prejsť odborným výcvikom. Psíky sa tu bez stresu naučia poslúchať a navyše je to pre ne ďalšia príjemná možnosť socializácie.
- Podľa zákona musí byť každý psík veterinárnym lekárom čipovaný a súčasne zaregistrovaný do Centrálneho registra spoločenských zvierat (CRSZ) najneskôr do 12. týždňa veku, ale vždy pred prvou zmenou vlastníka. Registráciu svojho psa môžete overiť na webe www.crsz.sk. Akú výhodu prináša čipovanie konkrétne pre vás a vášho psíka? Výhodou čipovania a registrácie v CRSZ je rýchla identifikácia zvieraťa, ktorá pri jeho strate a nájdení umožní zistenie údajov o zvierati a jeho majiteľovi alebo držiteľovi. Navyše veterinárny lekár nesmie vykonať žiadne úkony na psovi, ktorý nemá mikročip, inak mu hrozí pokuta.
Aby boli všetky informácie v registri aktuálne, zmenu majiteľa aj úmrtie psa je potrebné nahlásiť veterinárovi do 21 dní.
Netreba tiež zabudnúť...
- Každý psík musí byť do 6 mesiacov zaočkovaný proti besnote a následne preočkovaný podľa pokynov veterinárneho lekára. Toto očkovanie je nielen povinné, ale aj skutočne dôležité, nakoľko besnota je smrteľné ochorenie.
- Okrem povinného očkovania proti besnote odporúčame aj očkovanie proti psinkovému komplexu, leptospiróze (bakteriálne ochorenie, tzv. krysia žltačka) a hepatitíde (nákazlivý zápal pečene).
- Tiež odporúčame pravidelné odčervenie (každé 3 mesiace). Odčervením svojho psa dbáte nielen o bezpečnosť psíka, ale aj o bezpečnosť a zdravie vás a vašich blízkych, pretože organizmy parazitujúce na psej tráviacej sústave sú často prenosné aj na človeka.
- Zo zákona vyplýva každému majiteľovi psa povinnosť evidovať svojho psa, ak sa na území Slovenska zdržuje viac ako 90 dní a to tam, kde trávi väčšinu roka. Svojho psíka staršieho ako 6 mesiacov ste povinný prihlásiť do evidencie do 30 dní od uplynutia posledného dňa deväťdesiatdňovej lehoty tam, kde trávi väčšinu roka. A, prosíme, nezabudnite za svojho psíka odviesť daň na príslušnú mestskú časť.