Správa a údržba komunikácií
Oddelenie správy komunikácií magistrátu zabezpečuje správu a údržbu pozemných komunikácií, inžinierskych objektov, verejného osvetlenia, dopravného značenia, kolektorov a cestnej (dopravnej) zelene. V praxi to predstavuje najmä kontrolu stavu, zisťovanie závad, určovanie ich rozsahu a dôležitosti, návrh na odstraňovanie závad, určovanie technologických postupov a spôsobov odstraňovania ako aj objednávanie prác. Oddelenie správy komunikácií tiež zabezpečuje čistenie pozemných komunikácií strojným a ručným zametaním, dočisťovanie križovatiek a v zimnom období zimnú údržbu komunikácií.
Oddelenie správy komunikácií magistrátu taktiež spracováva stanoviská/vyjadrenia/odpovede týkajúce sa výkonu jeho správy.
Oddelenie správy komunikácií zabezpečuje výkon správy pozemných komunikácií, teda správy podľa cestného zákona a súvisiacich platných predpisov a to najmä: kontrola stavu, zisťovanie závad, určovanie ich rozsahu a dôležitosti, návrh na odstraňovanie závad, určovanie technologických postupov a spôsobov odstraňovania závad.
Oddelenie správy komunikácií magistrátu zabezpečuje správu a údržbu:
pozemných komunikácií a inžinierskych objektov:
- plošnými opravami povrchov vozoviek a chodníkov miestnych komunikácií I. a II. triedy, opravou výtlkov a sieťových rozpadov, prepadov, výškovou úpravou vývodov inžinierskych sietí, čistením, údržbou a opravou uličných vpustov, odvodnením vozoviek, zálievkami špár a trhlín na obrusnej vrstve, opravou povrchov zastávok MHD, prevádzkovaním a čistením lapačov olejov a tukov a drobnými opravami a údržbou prieťahov štátnych ciest mestom Bratislava
- vypracovávaním materiálov a projektov zmien organizácie dopravy, dočasného dopravného značenia
- údržbou a opravami mostov, múrov, lávok a podjazdov nátermi, antikoróznou ochranou, kontrolou a opravou mostných ložísk, stavebnou údržbou a opravy
- opravami zvodidiel a zábradlí
- údržbou a opravou podchodov ako aj prevádzkovaním pohyblivých schodov, čerpacích staníc, núdzových zdrojov, výťahov, stavebnými úpravami, údržbou vzduchotechniky a zdravotechniky v podchodoch
- údržbou vodorovného značenia, obnovou a zmenami vodorovných značiek vodiacich a deliacich čiar, priechodov pre chodcov
- obnovou a výmenou zvislých dopravných značiek
- revíziami, kontrolami, projektmi, štúdiami, expertízami, geodetickými meraniami a zaťažkávacími skúškami
- údržbou cestnej zelene kosením a polievaním, strihaním stromov, kríkov, vyzbieraním nečistôt, výrubami suchých stromov
- letným čistením komunikácií a zimnou údržbou
kolektorov:
- prevádzkou a údržbou kolektorov
- elektrorevíziami, revíziami plynu, meracej a regulačnej techniky
- nepretržitým dispečingom
- verejného osvetlenia
- prevádzkou a údržbou existujúceho verejného osvetlenia
- budovaním nového osvetlenia
- inštalovaním vianočnej iluminácie
spracovávaním stanovísk/vyjadrení:
- k projektovým dokumentáciám pre stavebné konanie a územné rozhodnutie, ku kolaudačným rozhodnutia
- z hľadiska vlastníka pozemkov a komunikácií v správe hlavného mesta
- k súborným žiadostiam o nájom, predaj, vecné bremeno, výmena/zámena pozemkov
- k registru obnovy evidencie pozemkov (ROEP)
- k rozkopávkam
- k zaujatiu verejného priestranstva napr. v podchodoch, na komunikáciách v správe OSK
- z hľadiska dopravného značenia (k POD-projekt organizácie dopravy)
- z hľadiska správcu cestnej (dopravnej) zelene
- z hľadiska správcu verejného osvetlenia
- z hľadiska cestnej svetelnej signalizácie
- z hľadiska správcu kolektorov (vstup do kolektoru, umiestnenie IS v kolektore, ...)
- z hľadiska správcov IO (mosty, podchody, lávky, oporné múry...)
- z hľadiska správcov komunikácií (napr. k zásahom do miestnych komunikácií a chodníkov, napojenie vjazdu k RD, ...)
- k žiadostiam v zmysle zákona 211/2000 Z.z., petície, interpelácie, sťažnosti
- k preprave nadrozmerných nákladov na území mesta Bratislavy
Operačné plány letnej/zimnej údržby
Kontakt
Akékoľvek nedostatky týkajúce sa oblasti správy pozemných komunikácií môžu občania nahlásiť na dispečing oddelenia správy komunikácií na adrese: [email protected] alebo na nonstop telefónnom čísle 0902 985 887.
Zákres inžinierských sietí cestnej svetelnej signalizácie
Kontakt: Milan Holeček, [email protected]
Odporúčame
- Rozkopávky a uzávierky komunikácií
- Zoznam komunikácií na území hlavného mesta
- Technické listy mesta Bratislava
Tlačivá - Oddelenie správy komunikácií
Poradie kosby AII TS ROK 2022
Operačný plán letnej údržby 2022 hl. mesta SR Bratislava
Operačný plán letnej údržby 2022 hl. mesta SR Bratislava časť východ
Operačný plán zimnej údržby 2021/2022 Bratislava - východ pre OKP
Operačný plán zimnej údržby 2021/2022 pre A.I.I. Technické služby.
Poradie kosby AII TS LOP 2021
Operačný plán letnej údržby 2021 hl. mesta SR Bratislava časť západ
Operačný plán letnej údržby 2021 hl. mesta SR Bratislava časť východ
Operačný plán zimnej údržby 2020-21
Dodatok č.1 k Operačnému plánu zimnej údržby 2020-21
Dodatok č.2 k Operačnému plánu zimnej údržby 2020-21
Plán opráv komunikácií v správe Hl. m. SR Ba na rok 2019
Operačný plán zimnej údržby – časť ZÁPAD
Operačný plán zimnej údržby – časť VÝCHOD
Operačný plán zimnej údržby 2019/2020 hl. mesta SR Bratislavy
Operačný plán údržby miestnych komunikácií I. a II. triedy, prejazdných úsekov ciest a dopravnej zelene na území Hlavného mesta SR Bratislavy na obdobie od 15.4.2020 do 14.10.2020
Dodatok č. 1_1.7.2020
Operačný plán letnej údržby 2020 hl. mesta SR Bratislava pre II. obvod Ružinov
Hlavné mesto SR Bratislava zabezpečuje správu a údržbu miestnych komunikácií I. a II. triedy a prejazdných úsekov ciest I., II. a III. triedy na území hlavného mesta vrátane letného čistenia a zimnej údržby komunikácií. Sú to spravidla komunikácie, ktorými premávajú dopravné prostriedky mestskej hromadnej dopravy. Miestne komunikácie III. a IV. triedy sú v správe príslušných mestských častí Bratislavy a ich miestnych úradov.
Akékoľvek nedostatky týkajúce sa oblasti správy pozemných komunikácií môžu občania nahlásiť na dispečing oddelenia správy komunikácií magistrátu na adrese: [email protected].
Oddelenie cestného hospodárstva bratislavského magistrátu nemá v kompetencii len údržbu komunikácií správe hlavného mesta či k nim priľahlých chodníkov, ale aj starostlivosť o vodorovné a zvislé dopravné značenia. Konkrétne ide o kompetenciu referátu inžinierskych objektov, ktorá má vo svojej agende zhruba 18-tisíc zvislých dopravných značiek a okolo 1400 km vodorovného dopravného značenia.
Okrem toho udržiava 450-tisíc bm (bežných metrov) deliacich čiar a 0,95 mil. bm vodiacich čiar, spravuje 1 800 značení priechodov pre chodcov, 2 300 značí zastávok MHD a 23,5-tisíca bm Bus pruhov. Zároveň má na starosti napr. aj plošné znaky, ako nápisy BUS, ale aj rôzne piktogramy (pozor deti, pozor škola, pozor električka,...), smerové šípky, stop čiary či dopravné tiene.
Magistrát sa podľa vyhlášky stará o zvislé a vodorovné dopravné značenie na území mesta Bratislavy. V rámci finančných možností reaguje aj na aktuálne nahlásenia občanmi, políciou a pod. V prípade súkromných parkovísk, alebo napr. v prípade že súkromná firma si pre vlastnú potrebu osadí dopravné značky na komunikáciách, ktoré sú v správe mesta, stará sa o dopravné značenie práve ona, nie bratislavský magistrát.
Každé značenie by malo byť odsúhlasené cestným správnym orgánom v dopravnej komisii bratislavského magistrátu.
Od roku 1992 sa magistrát podieľa spolu s mestskými časťami na starostlivosti o mosty, lávky pre chodcov, podchody pre chodcov, podjazdy, priepusty na komunikáciách a čerpacie stanice na odčerpávanie odpadových vôd z komunikácií a odčerpávanie podzemnej vody v podchodoch. Z celkového počtu podchodov pre chodcov sú v troch zabudované pohyblivé schody a to na Trnavskom Mýte, Hodžovom námestí a na Patrónke. Magistrát spravuje aj pohyblivé schody v podchode na Predstaničnom námestí, hoci samotný podchod pre chodcov je v správe Dopravného podniku.
Inžinierske objekty | ks |
---|---|
mosty | 103 |
nadchody/lávky | 29 |
podjazdy | 4 |
podchody | 22 |
čerpacie stanice | 8 |
ramená pohyblivých schodov | 19 |
schodiskové plošiny pre imobilných | 7 |
V roku 2018 čaká Bratislavu masívna oprava ciest po celom meste. Do opráv komunikácií investuje mesto 16 miliónov eur, z čoho je 7 mil. z rozpočtu mesta a 9 mil. eur je vládna dotácia. Celkovo sa opraví 100 km jazdných pruhov. Za posledné tri roky to bude až 200 km opravených ciest, čo tu v minulosti nebolo.
Pri opravách sa zameriame najmä na radiály alebo hlavné ťahy. V tomto roku dokončíme opravu Panónskej cesty a urobíme aj polovicu Dolnozemskej. Opravovať budeme aj Račiansku a dve spojnice k radiálam – Bajkalskú a Jiráskovu. Okrem hlavných ťahov sa budú opravovať aj cesty v každej mestskej časti. V Starom Meste sa opraví napríklad Brnianska a Cintorínska, v Novom Meste Račianska a Odborárska, v Petržalke Panónska, Dolnozemská, Mamateyova, v Ružinove napríklad Bajkalská, v Rači Pri Vinohradoch a Púchovská, vo Vrakuni Hradská, vo Vajnoroch Roľnícka a mnohé ďalšie. Hlavné mesto opraví aj úseky, ktoré sú vo veľmi zlom technickom stave ako je napríklad Pionierska.
Väčšinu opráv plánuje hlavné mesto realizovať cez letné prázdniny, aby sa tak čo najmenej zaťažovala doprava a mobilita v meste. Ako prvé sa budú opravovať cesty v blízkosti plánovaného obchvatu D4R7, aby boli počas predpokladaných dopravných obmedzení v tejto oblasti už hotové.
Súčasťou balíka opráv je aj vybudovanie bezbariérových úprav priechodov pre chodcov, oprava 19 km chodníkov a 26 bezpečnejších zastávok MHD. O všetkých opravách ciest a s tým súvisiacich dopravných obmedzeniach bude hlavné mesto Bratislavčanov priebežne informovať.
Zimná pohotovosť býva vyhlásená štábom zimnej služby spravidla 15. novembra a trvá do 31. marca. Účelom tzv. zimnej pohotovosti je zmierňovať dopady nepriaznivých vplyvov poveternostných podmienok na zjazdnosť a schodnosť komunikácií.
Pred tým, než má začať snežiť, dispečing magistrátu vydá pokyn a vozidlá zimnej údržby (sypače a odhŕňače) sa presunú na stanovisko v svojom rajóne. Ak sneží, začínajú odhŕňať sneh po svojej trase. Dispečing podľa počasia určí, či pôjde o jednorazový zásah, alebo výkon zimnej údržby až do odvolania.
V záujme skvalitnenia zimnej služby zabezpečuje hlavné mesto zvýšenú kontrolu kritických lokalít, 24-hodinové spojenie štábu zimnej služby, operatívne odťahovanie vozidiel, ktoré zabraňujú prejazdnosti komunikácií v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok.
Spôsob výkonu zimnej údržby komunikácií:
- pri väčšom spáde snehu a vytváraní závejov – frézovanie
- počas sneženia a po spáde snehu – pluhovanie a likvidačný posyp, ručné uvoľňovanie priechodov pre chodcov, uvoľňovanie uličných vpustov a vo výnimočných prípadoch naloženie a odvoz snehu.
- počas náhleho odmäku – čerpanie vody, uvoľňovanie kanálových vpustov.