Zlepšenia pre Vrakuňu
Podľa odborných odhadov žije v Bratislave približne 4 000 ľudí bez domova. Z nich 7,5%, teda približne 300 ľudí, pochádza z Vrakune (na základe údajov zo sčítania ľudí bez domova na území mesta Bratislava).
Vo Vrakuni sa takisto nachádza exponovaná lokalita – Pentagon, v ktorej sa ročne vystrieda približne 400-500 ľudí užívajúcich návykové látky (na základe údajov od poskytovateľov sociálnych služieb priamo v tejto lokalite). Z nich približne 10% prespáva priamo vo verejných priestoroch v Pentagone a jeho okolí. Ide o dlhodobo neriešený problém spojený s extrémnym sociálnym vylúčením, drogovou trestnou činnosťou a porušovaním verejného poriadku.
S cieľom pomôcť týmto skupinám ľudí v núdzi, ako aj v snahe zmierniť negatívne interakcie s bežnou spoločnosťou, pripravilo mesto Bratislava balík opatrení v oblasti bezpečnosti, ľudí bez domova a užívateľov návykových látok. Opatrenia sú navrhnuté ako tri vzájomne prepojené roviny, ktoré nefungujú izolovane. Ide nám o zmenu, ktorá bude udržateľná a riešenia, ktoré majú zmysel a oporu v odborných faktoch aj skúsenostiach iných miest. Tie hovoria, že je potrebné kombinovať opatrenia a preto sme pre Vrakuňu pripravili celý balík riešení.
Opatrenia v poriadkovej rovine
Mesto dlhodobo zaznamenáva vo Vrakuni zvýšený počet podnetov od obyvateľov týkajúcich sa bezpečnosti, ľudí bez domova a užívateľov návykových látok. Uvedomujeme si preto potrebu prítomnosti hliadok mestskej polície vo Vrakuni, a aj preto sme zaviedli nočné hliadky, ktoré na Stavbárskej ulici a v okolí hliadkujú každú noc.
S cieľom ešte viac posilniť flexibilitu hliadok mestskej polície zároveň plánujeme v spolupráci s mestskou časťou zriadiť pobočku mestskej polície priamo na miestnom úrade vo Vrakuni. Toto opatrenie pomôže zabezpečiť rýchlejší zásah hliadky z novej stanice pri riešení podnetov obyvateľov.
Zároveň chceme investovať aj do nových kamier umiestnených vo verejnom priestore mestskej časti a napojených na centrálny pult mestskej polície, a aj týmto spôsobom zvýšiť dohľad nad verejným poriadkom vo Vrakuni.
Opatrenia v sociálnej rovine
Pentagon
V lokalite Pentagon budeme prostredníctvom intenzívnej terénnej sociálnej práce predchádzať zhoršeniu sociálnej situácie (napríklad strate domova) u obyvateľov bytových domov v lokalite Pentagon a zároveň vďaka komunitnej práci posilňovať lokálnu komunitu.
Zároveň podporíme poskytovanie odbornej pomoci v novom kamennom dennom centre priamo v Pentagone, s cieľom zlepšiť stav komunity na Stavbárskej ulici po sociálnej, hygienickej a zdravotnej stránke. Prevádzkovateľom tohto zariadenia má byť mimovládna organizácia už pôsobiaca v lokalite. Vďaka tomuto centru budú môcť byť ľudia užívajúci drogy a pohybujúci sa vo verejnom priestore v okolí Stavbárskej v lepšom zdravotnom stave, absolvovať osobnú hygienu, získať čisté šatstvo, stravu, ktorú inak vyhľadávajú žobraním alebo hľadaním v odpadových nádobách a v neposlednom rade budú môcť v danom centre na Stavbárskej získať cenné a dlhodobé odborné vedenie pri zmene svojej situácie vďaka sociálnej práci (napríklad nástup na liečbu drogových závislostí a podobne). Opatrenia majú tiež pomôcť zabrániť zvýšenému pohybu komunity po území mestskej časti Vrakuňa.
Nový bod pomoci pre ľudí v núdzi
Na území Vrakune sa aj napriek viacerým vypuklým problematickým lokalitám nenachádza žiadna forma pomoci, ktorú by ľudia v núdzi bez vlastného bývania mohli trvalo využiť. Ľudia bez prístrešia tak zostávajú bez pomoci, čo má okrem iného za následok aj zvýšený počet negatívnych skúseností bežných obyvateľov. Častou témou podnetov býva skupina ľudí bez domova zdržiavajúca sa na verejnom priestranstve a z toho vyplývajúce znečisťovanie verejného priestoru, nevhodný hygienický stav, konzumácia alkoholu na verejných priestranstvách, rušenie nočného kľudu a prespávanie na verejnosti.
S cieľom zmeniť tento stav plánuje mesto zriadiť zariadenie na pomoc ľudom v núdzi v budove bývalej ubytovne na križovatke Dvojkrížnej a Čiližskej ulice.
- Participácia a komunikácia s obyvateľmi na prvom mieste
Pri plánovaní nového zariadenia je pre nás kľúčová komunikácia a zapojenie obyvateľov okolia. Ešte pred samotným spustením služby budeme s obyvateľmi okolia komunikovať o nastavení služby, bezpečnosti, spolupráci s komunitou, či ich podnetoch o úprave okolia a verejných priestorov (napríklad priľahlého ihriska, zelene, kamerovom systéme a ďalších).
Plánujeme vytvoriť susedskú sieť, ktorá bude mať za úlohu informovať o dianí v službe širšiu komunitu, ale tiež upozorňovať na možné problematické aspekty fungovania služby pre komunity. Medzi predstaviteľov zainteresovaných strán by mali patriť predstavitelia bytových družstiev blízkych domov, základnej školy, zástupca vodičov MHD, ktorý tam majú konečnú, či predstavitelia mestskej polície a podobne. Aj týmto spôsobom budú obyvatelia pravidelne zapojení do fungovania služby.
Rovnako tak počas prevádzky služby bude mesto zabezpečovať trvalú komunikáciu s obyvateľmi danej lokality prostredníctvom vyčleneného komunitného pracovníka. Vďaka tomu budú mať obyvatelia v okolí budovy možnosť trvalého komunikačného kanálu pre zodpovedanie otázok alebo riešenia akýchkoľvek situácií.
- Dlhodobé ubytovanie s nízkou kapacitou
V prípade nového zariadenia nepôjde o nocľaháreň, ale o nízkokapacitný útulok, ktorý poskytne vybraným 20 až 30 ľudom, ktorí sa ocitli v núdzi bez vlastného bývania, dlhodobejšie ubytovanie. Útulok znamená stabilný a dlhodobý celodenný pobyt vybraných ľudí v núdzi, vďaka ktorému nenastáva neustály presun nových ľudí počas každého večera ako pri službe nocľahárne.
- Stály personál a kontrolovaný vstup
Zariadenie bude prevádzkovať mesto Bratislava, bude mať kontrolovaný vstup a stály personál prítomný 24/7 a klientom bude okrem ubytovania poskytovaná intenzívna sociálna podpora s cieľom pomôcť im zaistiť ďalšie bývanie, príjem a stabilizáciu.
- Denné služby po verejnej diskusii
Do 1 roka od otvorenia zariadenia prebehne verejná odborná diskusia k plánovanej službe denného kontaktného bodu pomoci, prostredníctvom ktorého zabezpečíme ľuďom v núdzi prístup k základnej hygiene, čistému šatstvu, zdravotnej pomoci, strave a sociálnemu poradenstvu, čo bude mať pozitívny dopad na obyvateľstvo vo Vrakuni vo všeobecnosti.
- Dôraz na bezpečnosť
Pri zavedení služby je pre nás na prvom mieste bezpečnosť. Ľudia nebudú čakať na ulici, vchod do objektu pre dennú časť bude z Dvojkrížnej ul. (mimo obytnej zóny). V lokalite takisto zavedieme nový kamerový systém a špeciálny dôraz budeme klásť na hliadky mestskej polície v lokalite a širšom okolí.
Opatrenia vo verejnom priestore
Uvedomujeme si, že ku kvalite života a bezpečnosti prispieva aj kultivácia a čistota verejného priestoru. Preto budeme v okolí kontaktného bodu pre ľudí v núdzi investovať aj do skvalitnenia verejného priestoru.
Ako možné zásahy sme identifikovali nové a jasné osvetlenie pri parku Čiližská, zelené steny objektu útulku, nové, oplotené a moderné ihrisko na Čiližskej, nový park či pravidelne uprataný verejný priestor vďaka Komunálnemu podniku mesta Bratislava.
O konkrétnych potrebách a požiadavkách na bezpečnosť a verejný priestor však budeme najskôr hovoriť s obyvateľmi dotknutej lokality a konkrétne riešenia vzídu z participácie s obyvateľmi, ktorá je plánovaná na najbližšie mesiace.
Plán participácie na najbližšie mesiace
- Hĺbkové rozhovory s miestnymi aktérmi, apríl-jún 2021
- Tematické workshopy - podnety a požiadavky obyvateľov na bezpečnosť, verejný priestor, kvalitu projektu - neskorá jar/leto 2021
- Zapracovanie spätnej väzby, leto 2021
- Deň otvorených dverí, prezentácia pripomienkovaného projektu, leto/jeseň 2021
Vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu prebehlo prvotné informovanie o zlepšeniach pre Vrakuňu online formou, záznam zo stretnutia si môžete pozrieť tu:
Záznam zo stretnutia s obyvateľmi Čiližskej 5.5.2021
Najčastejšie kladené otázky a odpovede, ktoré zazneli v diskusii
Ako uvádzame v úvode, vysoké percento ľudí bez domova v Bratislave pochádza z Vrakune, čo spolu s roky neriešenou situáciou v lokalite Pentagon v tejto mestskej časti má za následok, že mesto dlhodobo zaznamenáva vo Vrakuni zvýšený počet podnetov týkajúcich sa bezpečnosti, ľudí bez domova a užívateľov návykových látok. Ide o komplexný problém, na ktorý neexistujú jednoduché riešenia, preto sme pripravili balík vzájomne súvisiacich opatrení, ktorých spoločná realizácia má nádej priniesť zlepšenie súčasnej situácie pre obyvateľov Vrakune aj ľudí v núdzi v tejto mestskej časti.
Zlepšenie bezpečnosti, na ktorom nám v mestskej časti Vrakuňa veľmi záleží, je možné dosiahnuť iba sériou opatrení, ktoré budú reagovať na problémy na sociálnej, poriadkovej aj priestorovej úrovni. Myslíme preto tak na posilnenie poriadkových zložiek, ktoré chceme zabezpečiť novou stanicou, intenzívnejším hliadkovaním a novými kamerami Mestskej polície, ako aj na pomoc tým ľuďom, ktorí sú v núdzi a dnes nemajú ako svoju situáciu riešiť, a preto navrhujeme aj zriadenie nízkokapacitného útulku. Keď neexistuje dobrý a dostatočný systém pomoci, ťažko môžeme očakávať, že sa situácia trvalo zmení. Myslíme tiež na kvalitu verejného priestoru, ktorý ovplyvňuje život všetkých obyvateliek a obyvateľov – kvalitný a kvalitne spravovaný verejný priestor má veľký vplyv na to, čo sa v lokalitách deje a ako bezpečne sa v ňom ľudia cítia. Ide nám o zmenu, ktorá bude udržateľná a riešenia, ktoré majú zmysel a oporu v odborných faktoch aj skúsenostiach iných miest. Tie všetky hovoria, že je potrebné kombinovať opatrenia, a preto sme pre Vrakuňu pripravili celý balík riešení.
Dôvody sú viaceré, priestorové i odborné. V inej lokalite na území mestskej časti podobná budova s podobnými možnosťami nie je, nakoľko ani objekty, ktoré už na území mesto vlastní, tak nespĺňajú technické parametre, ich rekonštrukcia by si vyžadovala dlhý proces so slabým účinkom, keďže sú zle dostupné a ani v minulosti nespĺňali pre ľudí v núdzi kritérium dostupnosti. Objekt na Čiližskej dodnes slúžil ako robotnícka ubytovňa, je teda na účel vhodný a prispôsobený - umožňuje najefektívnejšie riešenie, keďže nie je nutná výstavba novej budovy, ktorá by trvala roky. Lokalita na Čiližskej je síce na okraji mestskej štvrte, ale zároveň je dostupná – ľudia bez domova, ktorých dnes obyvateľky a obyvatelia stretávajú na uliciach tak budú takúto službu využívať a splní účel. Pokiaľ má byť nová služby dostupná, musí sa nachádzať aspoň na okraji jadra sídliskovej časti MČ Vrakuňa, akákoľvek iná lokalita podľa tohto kritéria by zasa vzbudila obavy inej skupiny dotknutých obyvateľov MČ.
Tomu sme sa venovali a areál máme naozaj detailne preštudovaný. Je absolútne nevhodný. Technicky tam sú vážne problémy s objektom samotným, elektrina a kanalizácia v lokalite nezvláda nápor ani už existujúcich služieb, ktoré tam sú. Zároveň ani nedáva zmysel budovať všetky služby na jednom mieste, koncentrovať ľudí v núdzi vo vysokom počte a navyše úplne na okraji mestskej časti, kde majú práve lepší prístup z Ružinova a nie Vrakune. V minulosti tam bola aj nocľaháreň a pre ľudí bez domova vo Vrakuni to nefungovalo. Nebudeme verejné prostriedky investovať do niečoho, čo nebude plniť účel. Namiesto toho radšej zainvestujeme do okolia a prinesieme pozitívne zmeny na Čiližskej, kde je určite priestor na nové osvetlenie, revitalizáciu ihriska aj parčíka v okolí a hotová dostupná budova.
Pristupujeme k veci zodpovedne, nechceme, aby okolie trpelo nijakými sprievodnými javmi, preto čerpáme inšpiráciu odtiaľ, kde takéto služby fungujú bez problémov pre okolie. Koordinujeme sa s mestskou políciou, zriadime kamerový systém, budeme zamestnávať komunitného pracovníka pre kontakt s obyvateľmi, zmeníme vstupy do objektu, zabezpečíme starostlivosť o okolie aj vďaka Komunálnemu podniku. Sme pripravení poskytovať pomoc a nechceme zvyšovať záťaž pre okolie.
Aj na tento aspekt sme brali pri navrhovaní služby ohľad, a aj preto nastavujeme zariadenie ako nízkokapacitné, teda pre malý počet ľudí. Títo budú stabilne v útulku ubytovaní pod dohľadom, nedochádza tak teda k veľkej mobilite, ako je tomu napríklad pri nocľahárňach, alebo pri veľkokapacitných zariadeniach, kde sa zvyšuje riziko negatívnych dopadov na okolie a je menšia šanca na úspech celého procesu. Zároveň, ľudia bez domova využívajú najviac služby, ktoré sú im dostupné. Vzhľadom na polohu Čiližskej je nízka pravdepodobnosť, že by služby na tejto adrese využívali ľudia z iných mestských častí. Napríklad, ľudia bez domova z Vrakune takisto vo veľkom necestujú do centra mesta, keďže lokalita je pre nich príliš ďaleko.
Je zrejmé, že jeden nízkokapacitný útulok je iba jedným z dôležitých krokov k riešeniu problematiky ľudí bez domova - tak na území Vrakune, ako aj na území celej Bratislavy. Preto sme založili oddelenie dostupného bývania a pomoci ľuďom bez domova, ktorého tím má na starosti mnohé iné riešenia, v minulom roku sme spustili housing first a prvé mestské byty so sociálnou podporou už boli pridelené a fungujú v nich prví ľudia na ceste z ulice. V tomto projekte plánujeme pokračovať a rozširovať ho, tiež pracujeme na zmenách v prideľovaní mestských nájomných bytov, plánujeme spustiť projekt sociálnej nájomnej agentúry a časom budovať ďalšie nízkokapacitné sociálne služby aj v iných lokalitách. Zároveň už teraz mesto podporuje fungovanie sociálnych služieb a projektov pre ľudí bez domova v celej Bratislave, v minulom roku to bolo vo výške takmer 800 000 Eur.
Podnety a zapojenie obyvateľov okolia sú pre nás kľúčové a v nasledujúcich mesiacoch budeme obyvateľov kontaktovať. Veríme, že čoskoro sa epidemiologická situácia zlepší a budeme môcť uskutočniť aj osobné stretnutie. V prípade akýchkoľvek otázok či podnetov k projektu nás môžete už teraz kontaktovať na adrese [email protected].